סריקה אינטרה-אוראלית

לקיחת מידות השיניים עם סורק אינטרה אורלי

סורק אינטרה-אוראלי הוא מכשיר חדשני ליצירת רישום דיגיטאלי של חלל הפה. מקור האור של מהסורק מוקרן על המטופל ולאחר מכן נוצרת תצוגה תלת ממדית של מבנה השיניים שמעובדת על תוכנת סריקה באמצעות מגע בזמן אמת. סריקה אינטרה-אוראלית מספקת מידע מדויק על הרקמות הרכות והקשות בפה ומצידה תמונה באיכות מאוד גבוהה. רופאי שיניים בוחרים לעבוד עם סריקה אינטרה-אוראלית כיוון שניתן לקבל תמונה מלאה ומדויקת של מצב הפה בזמן קצר.

סורק אינטרהאורלי

איך עובד סורק אינטרה-אוראלי?

סריקה אינטרה-אוראלית מתבצעת באמצעות מצלמת כף יד שאותה מחברים אל מחשב שמריץ תוכנה מיוחדת וייעודית למטרת צילום חלל הפה ונעשה עיבוד של הנתונים המתקבלים ולאחר מכן הצגה שלהם בתלת ממד. ככל שהמצלמה בה משתמשים היא קטנה יותר, כך ניתן להגיע למקומות עמוקים יותר בפה על מנת לקבל נתונים כמה שיותר מדויקים. הליך הסריקה מונע את רפלקס ההקאה אצל המטופלים וחווית הצילום הופכת להיות הרבה יותר נעימה. בשלב הראשון של התהליך, רופא השיניים יכניס את המצלמה הסורקת אל פיו של המטופל ויעביר אותה בעדינות על פני שטח השיניים. המטרה היא לצלם את הגודל והצורה של כל שן בפה. זמן הסריקה הוא לרוב בין דקה לשתי דקות והתוצאה היא רישום דיגיטאלי מפורט. רופא השיניים יכול לצפות בתמונות הנוצרות בזמן אמת במחשב ויכול לבצע תמרון והגדלה על מנת לשפר את התמונה ולראות את הפרטים טוב יותר. הנתונים שנאספים מועברים אל המעבדה על מנת לייצר את החומרים המתאימים שישמשו לטיפול בשיניים. התהליך חוסך זמן רב, הוא מאוד יעיל ומאפשר לרופא השיניים לבצע יותר אבחונים של מטופלים.

למה לצפות בזמן הסריקה?

כמעט שלא ניתן לחוש בתהליך סריקה אינטרה-אוראלית כיוון שהמצלמה ברוב המקרים לא נוגעת בשיניים ובפה (לעיתים יכולה להיות נגיעה מאוד קלילה). רופא השיניים או האסיסטנטית יחזיקו את המצלמה ביציבות מעל הפה ויניעו אותו באיטיות על מנת ליצור תמונות הנחוצות ליצירת דגם תלת ממד שלם של כל הפה. התהליך אינו מצריך שימוש בכימיקלים – כך שהמטופל אינו צריך לחוות טעמים או ריחות לא נעימים בזמן שהסריקה מתבצעת. מטופלים רבים חווים קושי בהחזקה הלסת פתוחה למשך זמן רב וכאשר משתמשים בסריקה אינטרה-אוראלית ניתן להפסיק למספר דקות מנוחה ולאחר מכן להמשיך בתהליך – התוכנה ממשיכה מאותו מקום בו המצלמה הפסיקה בסריקה. מרבית הסורקים משמיעים מעין קולות קליק חלשים כאשר מסתיים הצילום של כל תמונה בנפרד ורופא השיניים מוודא בכל עת, שמודל התלת ממד שנבנה קולט את כל המשטחים על מנת שהתוצאה הסופית תהיה מראה מדויק של כל הפה. במידה ורעשי הקליק מפסיקים, רופא השיניים יבצע התאמות של מיקום או זווית המצלמה על מנת שניתן יהיה לקלוט אזורים עמוקים שקשה יותר להגיע אליהם. הזמן הכולל של סריקה אינטרה-אוראלית במידה ומדובר בסריקה השיניים העליונות והתחתונות והנשיכה של הלסת הוא בין שתיים לשלוש דקות.

מה הם היתרונות של סריקה אינטרה-אוראלית?

סריקה אינטרה-אוראלית משפרת את חווית המטופל באופן ניכר. הגעה אל מרפאת השיניים יכולה להיות מלווה בחרדה והאופן שבו הסריקה מתבצעת יכול להוריד את רמת החרדה – המטופל אינו נאלץ להיות באי נוחות שמתלווה ללקיחת צילומים באופן מסורתי והאפשרות של התעוררות רפלקס ההקאה אינו אפשרי. הזמן שהמטופח נאלץ לשבת בכיסא הטיפולים מתקצר באופן מהותי והנתונים שנשלחים באופן מידי למעבדת השיניים באמצעות התוכנה במחשב מאפשרת הפחה של זמן עיבוד מחדש וזמני אספקה מהירים יותר של התוצר הסופי ביחס לשיטות בהן נהוג להשתמש כיום.

כמו כן, רמת הדיוק של סריקה אינטרה-אוראלית היא מאוד גבוהה וזאת הודות לטכנולוגיית ההדמיה התלת ממדית החדישה שמאפשרת לכידה של הצורה וקווי המתאר של כל שן. תוצאות הסריקה הן טובות יותר ומכילות מידע ברור של מבנה השיניים של המטופל ומאפשרות לרופא השיניים להעניק טיפול מתאים ומקצועי. תהליך הסריקה הוא שקוף בפני המטופל – רופא השיניים יכול להציג בפני המטופל, הדמיה תלת ממדית על מסך ברזולוציה גבוהה שתאפשר לזהות ולאבחן זיהום או מחלה שנוצרו בשיניים ולהציג בפניו תוכניות טיפול אפשריות שיביאו לפתרון הבעיה במהירות וביעילות.

האם בטוח להשתמש בסריקה אינטרה-אוראלית?

סורקים אינטרה-אורליים הם בטוחים לשימוש – מדובר במצלמות דיגיטאליות עם תוכנות מתקדמות ולא בצילומי רנטגן או הדמיות מסוגים שונים שבהם משתמשים בקרינה על מנת שניתן יהיה לשקף בתמונה את המצב הקיים. תופעת הלוואי היחידה הידועה כתוצאה מסריקה אינטרה-אוראלית היא תחושת אי נוחות קלה אצל המטופל כתוצאה מהצורך בשמירה על הפה פתוח למשך מספר דקות. תחושה זו יכולה להימנע על ידי לקיחת מספר הפסקות בזמן התהליך.

למה כדאי להשתמש בסריקה אינטרה-אוראלית?

השימוש בסריקה אינטרה-אוראלית מאפשר למטופל לקבל מידע מדויק אליו הוא נחשף לפני שמתחילים את הטיפול ולהיות יותר מעורב בתהליך כולו. היכולת הזו יוצרת תחושת נוחות אצל המטופל וחוסכת ממנו את תחושת החרדה שמתלווה פעמים רבות לביקור במרפאת השיניים. טיפולי שיניים יכולים לעלות לא מעט ועצם השקיפות מול המטופל מאפשרת לו לבחון היטב את אפשרויות הטיפול העומדות בפניו ולבחור באופציה המתאימה לו ביותר. בנוסף, מדובר בטכנולוגיה מאוד מדויק שמונעת תופעות לוואי שלעיתים מתפספסות כאשר עושים שימוש בצילום מסורתי כמו קרעים, עיוות ועוד. כמו כן, השימוש בסריקה אינטרה-אוראלית חוסך זמן לרופא השיניים ולמטופל והזמן שמטופל נמצא על כיסא הטיפולים מנוצל ביעילות. סריקה אינטרה-אוראלית היא כלי יעיל לשימוש במקרים שבהם בוחנים את האפשרות של השתלים. פעולת הסריקה מונעת את הצורך בצילומים נוספים למטרת קבלת רשמים מדויקים יותר שישמשו להכנה והצבת השתלים בפה. לבסוף, רופאים מומחים לחניכיים או כירורג פה שעושה שימוש בסורק אינטרה – אוראלית חוסך זמן רב וכל התהליך יכול להתקצר בכשליש מהזמן שהיה לוקח לבצע את אותן פעולות ללא הסורק.

לקביעת תור במרפאה אנא השאירו פרטים