יישור שיניים למבוגרים

יישור שיניים למבוגרים

מרפאת גזית-רפפורט לאורתודונטיה בתל-אביב (רמת החייל) מציעה טיפול אורתודונטי למבוגרים על ידי פרופ’ אתי גזית וד”ר טלי גזית-רפפורט, מומחיות ליישור שיניים בעלות ניסיון במגוון עצום של טכניקות טיפול חדשניות המתאפיינות בדגש על אסתטיקה מוקפדת.

גם מבוגרים מיישרים שיניים!

ענף האורתודונטיה התפתח בצורה מרשימה ופיתח טכניקות וטכנולוגיות מתקדמות ליישור שיניים שהופכות את הטיפול לנעים ואסתטי שאינו פוגע בתחושה הכללית, לא גורם למבוכה ולמעשה בלתי נראה לעין גם מקרוב.
ובנוסף, רמת המודעות עלתה ויש חשיבות רבה לנראות ולאסתטיקה והיום, מבוגרים רבים לא ממהרים לוותר על החיוך.

השיטות ליישור שיניים למבוגרים שונה מהשיטות ליישור שיניים המיועדות לילדים ובני נוער צעירים. בנוסף, קיימות שיטות נוחות ליישור שיניים, שאינן מלוות בכאב רב כמו התהליך שהיה מצוי בעבר בכל הקשור לגשרים למבוגרים. היום יש להם אפשרויות רבות ומגוונת של גשרים שקופים בלתי נראים ולסיים את בעיית יישור השיניים בצורה הכי נוחה ונעימה מבלי לחוש מבוכה או אי נוחות. אי לכך רוב הרופאים והאורתודונטים ממליצים למטופלים מבוגרים לבחור בטיפול ליישור שיניים שקוף ובלתי נראה עם תוצאות משביעות רצון.

באילו גילאים מדובר?

מבוגר בשטח האורתודונטיה נחשב למתרפא אשר סיים את הצמיחה ואת ההתפתחות הגופנית. אחוז המבוגרים העובר טיפול כזה במרפאתנו עולה בהתמדה. מבוגרים רבים מבינים היום כי חיוך יפה הוא חלק מהדימוי העצמי ומסייע להצלחה בכל המישורים. בניגוד לטיפולים אסתטיים אחרים, טיפול אורתודונטי ניתן לבצע בכל גיל. כל עוד הפעלת הכוחות היא מבוקרת, הטיפול האורתודונטי אינו מזיק לשיניים ואינו גורם לנסיגת חניכיים.

מהו מהלך הטיפול?

בדיקת סיכון מול תועלת מגלה כי יישור השיניים במבוגרים כרוך בדרך כלל בסיכונים מזעריים, בעוד השינוי האסתטי עצום. בנוסף לפתרון הבעיה האסתטית, יישור השיניים במבוגרים פותר לעיתים קרובות גם בעיות תפקודיות של השיניים והלסתות, העשויות לגרום לכאבים וסיבוכים מאוחרים.

מטרות הטיפול האורתודונטי למבוגרים

אסתטיקה

אמצעי עזר לפני שיקום (ביצוע כתרים גשרים שתלים)

שיפור בעיות חניכיים

השיקולים שיש לקחת בתהליך יישור שיניים למבוגרים

היסטוריה רפואית

חשוב לעבור על המצב הרפואי לפני הטיפול. מבוגרים הסובלים מסוכרת, בעיות כליה ואוסטאופורוזיס, זקוקים להתייחסות זהירה כשמדובר ביישור שיניים. גם נשים בהריון צריכות התייחסות שונה.

כמו כן, יש תרופות העלולות להשפיע על רקמות העצם.

טיפולים קודמים

לפני שמבצעים טיפול אורתודונטי חוזר יש לבדוק טיפולים קודמים שנעשו בעבר ליישור שיניים.

תיאום ציפיות

לא תמיד ניתן לספק את רצון המטופל בשלמות, לכן, חשוב לנהל שיחה מקדימה שהינה חיונית מאד ולתאם ציפיות.

מצב החניכיים

יש לטפל במחלות חניכיים לפני הטיפול האורתודנטי, משום שהזזת שיניים כשמצב הרקמות התומכות אינו בריא ועלול לגרום להחרפת המצב ועד לאובדן שיניים.

בעיות במפרקי הלסת

בעיה השכיחה בעיקר אצל מבוגרים, שרובם סובלים מבעיות בפרקי הלסת ברמה כזאת או אחרת.

שחזורים קיימים

למבוגרים רבים יש שיניים “משוחזרות” (עם כתרים מחומרים שונים), הדורשים שיקולים נוספים לגבי הדבקת מכשור אורתודונטי. אם יש על חלק מהשיניים גשרים קיימים, הם עלולים להפריע לתוצאות המתבקשות.

קיבוע

יש לקחת בחשבון את מצב השיניים, השחזורים, הכתרים והגשרים הקיימים בתכנון הקיבוע המתאים. תזוזת שיניים (בכל גיל) דורשת קיבוע לשמירת המצב בסוף הטיפול.

אמצעי הטיפול בטיפולים אורתודונטים למבוגרים

אצל מבוגר גדילת הפנים והלסתות הסתיימה. בטיפול במבוגר אין אפשרות להפעיל כוחות אשר משפיעים על הלסתות (כוחות אורתופדיים). מסיבה זו נעזרים במספר אמצעי טיפול:

שיוף: נעשה לצורך השגת מקום ליישור שיניים צפופות כאשר לא מעוניינים לעקור שיניים. השיוף נעשה על-ידי הכנסת מכשיר בין השיניים ושיוף מועט משכבת האמייל המכסה את השיניים. כאשר הוא נעשה בצורה מבוקרת, שיוף זה אינו פוגע בשן ואינו גורם לרגישות לקור, חום או עששת.

עקירות: לעיתים עוקרים שיניים כדי להשוות את גודל הקשתות. כלומר, כאשר קשת אחת בולטת במידה מסוימת לעומת השנייה ניתן לעקור שיניים בקשת הבולטת, להקטין אותה ובכך להשוות אותה לקשת הפחות בולטת. בנוסף כאשר השיניים מאד צפופות ואין מקום בלסת ליישר את כולן, עוקרים שן אחת או שתיים ואז ניתן לרווח וליישר את השיניים האחרות.

ברגים אורתודונטיים (Microscrews): ברגים קטנים העשויים מטיטניום שמטרתם ליצור עוגן אשר באמצעותו מזיזים שיניים לכוונים הדורשים הפעלת כוחות גדולים מאד.

כירורגיה אורתוגנטית: שיטה טיפולית הנעזרת בניתוח לצורך תיקון היחס בין שתי לסתות. כאשר לסת אחת בולטת מאד לעומת השנייה או כאשר לסת אחת צרה מאד לעומת השנייה ניתן לתת פתרון באמצעות הכירורגיה. הטיפול האורתודונטי ממקם את השיניים, הניתוח מבוצע ולאחר מכן הטיפול ממשיך ומסתיים באמצעות האורתודונטיה.

שיקום הפה למבוגרים

במקרים רבים יש צורך להיעזר באורתודונטיה לצורך שיקום. כדי לבצע שיקום נכון ובריא, על השיניים להיות בעמדה טובה בקשת ובהטיה נכונה ובריאה ביחס לחניכיים ולעצם. הרופא המשקם יחליט האם יש צורך בהזזת השיניים ואז יתבצע הטיפול תוך שיתוף פעולה בין האורתודונט לרופא המשקם. האורתודונט ימקם כל שן במקומה האידאלי והשיקום בתורו יהיה מוצלח ויציב יותר לטווח ארוך.

טיפולים אלה אינם ארוכים וניתנים לביצוע במספר שיטות בהתאם לרצון המטופל ולהעדפותיו.

מחלות חניכיים

יישור השיניים במבוגרים מותנה במצב בריאותי תקין של השיניים והחניכיים. מחלת חניכיים עלולה להביא לכך שהזזת השיניים מסוכנת יותר. ניתן ליישר שיניים בנוכחות מחלת חניכיים אולם יש צורך בפיקוח ובבקרה תקופתית של רופא החניכיים. רופא החניכיים מוודא כי מחלת החניכיים אינה פעילה וכי ניתן להזיז שיניים ללא סיכון. מכיוון שמחלת חניכיים מוחמרת על ידי היגיינת שיניים לקויה, לעתים קרובות משפר יישור השיניים את מצב מחלת החניכים מאחר שקל יותר לנקותן. במקרים של בעיות חניכיים מקומיות ליד שיניים מסוימות או במקרה שנשברה רוב הכותרת של השן, ניתן לבצע טיפול אורתודונטי לישר או להבקיע את השיניים ובכך לפתור את בעיית החניכיים המקומית ליד אותה שן. סתימות וכתרים אינם אמורים להפריע ליישור השיניים. ישנן מספר שיטות טיפול אשר יכולות להתמודד עם הבעיה האורתודונטית. שיטת הטיפול נבחרת על סמך העדפותיו של המטופל.

שיטות בלתי נראות

ניתן ליישר את השיניים בעזרת סמכים חיצוניים מתכתיים או סמכים חיצוניים שקופים. יש מבוגרים אשר אינם רוצים שישימו לב לטיפול אותם הם עוברים. מסיבה זו אנו  מיישמים טכניקות המיישרות שיניים אולם נסתרות מן העין. שיטות אלה בגלל אופיין מסובכות יותר ומעט יקרות יותר מהשיטות הסטנדרטיות.

יישור שיניים למבוגרים שאלות ותשובות

לילדים – יישור שיניים אפשר ואף רצוי להתחיל מגיל שבע.
ככל שמתחילים בטיפול מוקדם, כך אורכו מתקצר באופן משמעותי וכך באותה הזדמנות אפשר לגמול הרגלים ישנים ולא בריאים כמו מציצת אצבע, כסיסת ציפורנים וכדומה.
למבוגרים – רצוי לבצע יישור שיניים עד גיל 35. באופן כללי אין הגבלת גיל וניתן לעבור את הטיפול גם מעל לגיל הנ”ל.

כן. בניגוד לילדים, המבוגרים כבר סיימו את תהליך הגדילה ולכן אופן הטיפול ליישור שיניים יהיה בדרך כלל שונה בין מבוגרים לילדים.
בנוסף, מבוגרים נוהגים לעבור טיפול יישור שיניים שאינו נראה מטעמים אסתטיים כמעט תמיד ורובם מעדיפים להצניע את הגשר ואינם מעוניינים שיהיה חשוף לסביבה ולא משנה אם הטיפול מתאים להם או לא.
אצל ילדים קיימת פחות מבוכה והתהליך יותר שכיח ואפילו מומלץ לבצעו בגיל צעיר מאשר מבוגר.

ישנם מבוגרים אשר אינם רוצים שישימו לב לטיפול אותם הם עוברים. מסיבה זו, בנוסף לשימוש בסמכים שקופים, אנו מיישמים טכניקות המיישרות שיניים הנסתרות מן העין. בגלל אופיין, שיטות אלה מסובכות יותר ומעט יקרות יותר מהשיטות הסטנדרטיות. שיטות אלו כוללות אורתודונטיה לינגואלית ושימוש בקשתיות שקופות (invisalign)

גשר פנימי ופלטה לשיניים (שקופה) הינן טכניקות “בלתי נראות” ליישור שיניים ולכל שיטה יתרונות וחסרונות. מה שחשוב יותר זו אבחנה נכונה של ליקוי הסגר וקביעת תכנית טיפול נכונה ומתאימה למטופל.

שיטה חדשה ומומלצת בתחום יישור השיניים. מדובר בסדרה של קשתות שקופות שמכין האורתודנט. הקשתות בלתי נראות לעין, נבנות על השיניים ודואגות לתזוזתן באופן הדרגתי. כל קשת מורכבת בפרק זמן של בערך שבועיים, עד תחום הכיסוי הנדרש בפה ולאחר שהשיניים ממוקמות במקומן הראוי והמתאים, על פי שיקול הדעת של האורתודונט.

אם הטיפול אינו מורכב, תהליך יישור שיניים יכול להסתיים לאחר שלושה חודשים. במקרים מורכבים יותר, הטיפול יכול להמשך שלוש שנים ויותר.
יישור שיניים למבוגרים אורך בדרך כלל קרוב לשנה, בהתאם למצב השיניים של המטופל.

מחיר הטיפול הוא שונה ממטופל למטופל וכל מקרה נבחן לגופו. לכן לא ניתן להעריך את עלות הטיפול ללא אבחנה נכונה ומדויקת לאחר בדיקה יסודית. טווח המחירים של יישור שיניים למבוגרים נע בסביבות 6,500 ₪ ל- 18,000 ₪ (מחיר לשתי לסתות) תלוי בסוג השיטה שתתבצע בטיפול וברופא המומחה המבצע את הטיפולים הנדרשים.
כדאי לגשת לאורתודונט לקבלת הערכה לטיפול נדרש וקבלת הצעת מחיר.

כן. במקרים שיש למטופל שיניים עקומות, הטיפול יהיה מורכב יותר ויש ברוב המקרים צורך לבצע ניתוח. יש כמובן שיטות נוספות בהן ניתן ליישר שיניים עקומות כאשר מקור הבעיה אינו קשור לרמת השיניים כמו:

ישור שיניים אורטוגנאטי למבוגרים – כאשר יש צורך להזיז את עצמות הלסת יש צורך בניתוח שמטרתו להזיז את עצמות הלסת וכך בסופו של תהליך ליישר את השיניים העקומות.

השתלות שיניים ושתלים דנטליים – שתלים זמניים (גומיות) המעגנים את האיזור ומיועדים להזזת שיניים. בטיפול זה מקבלים בדרך כלל תוצאות חיוביות ותוך פרק זמן קצר. בתום טיפול יישור השיניים,  ניתן להוציא את השתלים ללא קושי.

יישור שיניים למבוגרים – תמונות לפני ואחרי

תוצאות אורתודונטיה למבוגרים לפני אחרימרפאת גזית – רפפורט אורתודונטיה מומחים ליישור שיניים
לפני ריבועים לשינייםריבועים לשיניים - אחרי
אחרי הרכבת סמכים חיצוניים
לפני יישור שיניים עם טבעות שקופותאחרי יישור שיניים עם טבעות שקופות

לקביעת תור במרפאה אנא השאירו פרטים


    052-5927300